„Słodki” chaos

Sprzątanie z dziećmi to nie lada wyzwanie – przynajmniej u nas w domu i tak naprawdę wystarczy do tego tylko jedno dziecko. W ciągu 2,5 roku z Tymkiem nauczyłam się wiele ale przede wszystkim tego, że jeżeli rozwiniesz dostateczną prędkość sprzątania w jednym pomieszczeniu to istnieje realne prawdopodobieństwo, że zdążysz powstrzymać swoje dziecko przed zrobieniem zbytniego armagedonu w drugim pomieszczeniu a tym samym powierzchni wymagających sprzątnięcia będzie mniej. Istnieje jednak jedno małe „ALE” – kiedy to ja doszłam do tych daleko posuniętych wniosków w tym samym czasie Tymek odkrył, że jeżeli rozwinie dostatecznie dużą prędkość brudzenia ja nie zdążę go przed tym powstrzymać :) Jak widać nie tylko ja doskonaliłam przez ten czas swoje techniki :)

Znam osobiście dzieci młodsze, w tym samym wieku lub nieco starsze od Tymka, które sprzątają i to nie tylko w swoim pokoju ale w całym domu i na dodatek nie robią tego pod tak zwanym przymusem. Do dziś patrząc na to zjawisko  rozmyślam czy  nie jest to przypadkiem  jakaś podpucha. Tymek posprząta a i owszem ale schowanie jednej rzeczy wiążę się z wyrzuceniem drugiej. Coś za coś. Wierzę głęboko, że jest to jednak dobry wstęp do rozwinięcia u Tymka zmysłu „ogarniania chaosu” choćby tego zrobionego przez niego samego :)

Dzieci to specjaliści od kreatywnego bałaganienia i brojenia. Wbrew pozorom nic nie dzieje się przez przypadek. Wszystko ma swój określony czas i miejsce a i nie każde miejsce jest godne dziecięcej uwagi. Atrakcyjność rośnie wraz ze zwiększającą się liczbą szafek, szafeczek, półek półeczek i skrytek. To tak jakby dzieci dostrzegały niewidoczny dla nas dorosłych, neon – „TU BAŁAGANIĆ, ZABAWA GWARANTOWANA”. I jak tu nie skorzystać z takiego zaproszenia ?

Należy zatem zadać sobie pytanie . Czy w takim razie my rodzice sami nie prosimy się o ten słodki chaos montując w swoich domach te wszystkie pokusy ? Czy pozbycie się wszystkiego tego co można otworzyć, zamknąć a jeszcze do tego, opróżnić i napełnić czymś innym nie gwarantował0by nam względnej czystości a może nawet spokoju ?

Spoglądając kątem oka na Tymka stwierdzam jednak, że dziecięca kreatywność nie zna granic. Zniknięcie z domu jednych rzeczy zwiększyłoby po prostu atrakcyjność innych :) Pozostaje w takim razie cieszyć się, że nasze dzieci rozwijają poprzez to swoje twórcze myślenie  i cierpliwie czekać kiedy nadejdzie ten dzień, w którym to same pośród wielu zalet dostrzegą także wady bałaganu.

 Mama Tymka

Komentarze

Popularne posty