Noc za nocą …

Długo zajął nam proces samego postanawiana a kiedy wydawało nam się, że to już ten właściwy moment to po chwili okazywało się, że można coś postanowić ale nie dążyć do realizacji tego. Chyba sami nie byliśmy do końca przekonani o słuszności owych postanowień. Zadawaliśmy sobie pytania: czy Tymek da radę?, czy my damy radę a w końcu czy Babcia z Dziadkiem dadzą radę? (tak naprawdę to od nich trzeba było zacząć). Gdy przeszliśmy już przez fazę wątpliwości podjęliśmy ostateczną decyzję „ostatecznej decyzji” – to musi stać się teraz – Tymek, nasz 2,5 latek już wkrótce miał zamieszkać w swoim własnym pokoju i spać w łóżku zupełnie sam. Dotąd jego łóżko dostawione było do naszego więc w razie lęków nocnych Tymek mógł zawsze wślizgnąć się niepoostrzenie do nas tym samym przepędzając wszelkie strachy. Nie zaprzeczę, że i nam było łatwiej i wygodniej, nie trzeba było wychodzić z łóżka żeby zapobiec wszelkim „kryzysom”.

Na przypieczętowanie decyzji a tak naprawdę po to żeby nie mieć już możliwości jej zmiany w trybie natychmiastowym zamówiliśmy odpowiednie łóżko. Wiedzieliśmy jak ma ono wyglądać i jakie kryteria spełniać aby nie tylko Tymek czuł się tam doorze i bezpiecznie ale żebyśmy my mogli iść spać spokojnie nie martwiąc się, że może z niego spaść, wypaść i zrobić sobie krzywdę. Gdy łóżko było zamówione zaczęliśmy dobierać dodatki i kolory. Nie chcieliśmy przepychu ani zagracenia, chcieliśmy z małego pokoju wydobyć trochę przestrzeni tak aby pełnił funkcję sypialni i bawialni a my tym samym mieliśmy odzyskać pokój gościnny, który dotąd był jednym wielkim placem zabaw dla Tymka. Postawiliśmy na prostotę – łóżko, komoda, i szafa – takie wyposażenie miał zawierać nowy pokój Tymka, wcześniej jednak ową komodę i szafę musieliśmy „opróżnić” z naszych gratów tak aby Tymka meble były rzeczywiście tylko jego meblami. Przemalowaliśmy je pod kolor pokoju dodaliśmy uchwyty z ulubionym Tymka psim motywem i wystarczyło je tylko zapełnić Przy Tymka łóżku miał „stanąć” jego stróż, wybraliśmy tapetę z Lucy czyli z „labradorzycą”, którą Tymek odwiedza każdego dnia na tyłach naszego podwórka. Dopełnieniem miała być „bampa”  (lampa) czyli to na punkcie czego Tymon dosłownie oszalał od momentu kiedy pierwszy raz ją zobaczył. Czekamy jeszcze na rolety ale na tym obiecaliśmy sobie zakończyć remont.

Tymek od czterech nocy śpi w swoim pokoju. W międzyczasie mieliśmy tylko jedną nockę z popłakiwaniem. Zdajemy sobie sprawę, że takich nocek może być a nawet na pewno będzie więcej. Codziennie rano budzi nas „szuranie” to znak, że Tymek już wstał, wydostaje się lub wydostał się z łóżka i zmierza w naszą stronę. Pora jest zwykle „nieludzka” ale wszelkie znaki na niebie i ziemi zwiastują początek dnia dla całej naszej trójki. Cieszymy się jednak, że Tymek zaakceptował nową sytuację i jednocześnie jesteśmy z niego dumni. Oby tak dalej :)

Zaczęłam się zastanawiać kiedy jest ten właściwy czas na „usamodzielnienie” swojego dziecka. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jedni rodzice przyzwyczajają do tego swoje dziecko już od pierwszych dni jego życia, inni odkładają ten moment w czasie. Jedni powiedzą, że 2 lata to za mało a inni, że można było zrobić to już wcześniej. Tak naprawdę opinii na ten temat może być tyle ilu jest rodziców na świecie i jestem przekonana, że każda z nich jest tą właściwą :)
Mama Tymka 

Komentarze

Popularne posty