REHABILITACJA

Chyba nie muszę pisać jak ważną częścią życia Zespolaka jest szeroko pojęta rehabilitacja. Po pierwszym szoku tuż po narodzinach Tymka zaczęliśmy szukać, dowiadywać się, błądziliśmy jednak cały czas po omacku. Po kolejnych próbach przebicia się przez gąszcz papierologii mieliśmy to  szczęście, że na naszych ścieżkach spotkaliśmy ludzi, którzy wskazywali nam odpowiedni kierunek, poprowadzili za rączkę a wręcz podsunęli rozwiązania pod nos. Wychodząc wtedy  z założenia, że im więcej i częściej tym lepiej „obładowaliśmy” Tymka rehabilitacjami od logopedów poprzez terapeutów terapii sensorycznej a skończywszy na rehabilitacji ruchowej. W ten właśnie sposób świadomie zrzekliśmy się życia domowego na rzecz tak zwanego „na walizkach”. Nasz czas przebywania w domu zaczął kurczyć się do niezbędnego minimum – kąpiel i spanie.

Dziś po tych kilkunastu miesiącach mogę z pełną świadomością powiedzieć, że nie tylko ilość rehabilitacji jest ważna ale także ich jakość.  Zauważyłam też, że to co nie pozwoliło mi dotąd spuścić z tonu i dać Tymkowi być po prostu dzieckiem to poczucie winy, wyrzuty sumienia. Pomimo zmęczenia, zniechęcenia i wielkiej chęci odpoczynku to one każdego kolejnego dnia nakazywały mi raz po raz pakować torbę, wsiąść do samochodu i wyruszyć na kolejne zajęcia – to właśnie to sprawiało, że moje poczucie winy było chwilowo zagłuszane.  Wyobraźcie sobie sytuację, w której Wasze pokłady energii maleją każdego dnia i uświadamiacie sobie, że skoro Wasze są na wyczerpaniu to jak bardzo zmęczone musi być dziecko. Jednak pomimo tego co podpowiada Ci Twoja intuicja gnany wyrzutami sumienia – bo przecież to akurat te zajęcia mogłyby być kluczowymi w wspomaganiu jego rozwoju – dalej uparcie doprowadzasz do tego, że każdy Twój i Twojego dziecka dzień kończy się wyjazdem.

Zmotywowani do zmian, bogatsi o pewne doświadczenie i wiedzę postanowiliśmy utworzyć kategorię REHABILITACJA, w której to będziemy dzielić się z Wami nie tylko metodami rehabilitacji, którymi objęty jest Tymek ale również naszymi spostrzeżeniami i efektami jakimi one przynoszą.


Mama Tymka

Komentarze

Popularne posty