Co się kryje pod datą 21 marca?

Jaka odpowiedź przychodzi Wam do głowy czytając tytuł posta? Myślę, że taka jak większości z nas, że chodzi o pierwszy długo wyczekiwany Dzień Wiosny ;-) Nie mylicie się :-D , ale dla małej (w stosunku do całej ludzkiej populacji) grupy społeczeństwa ten dzień jest też Światowym Dniem Zespołu Downa. Pomyślicie - o wymądrza się, wie bo ma wnuka Zespolaka ;-) I macie rację, wiem bo mam wnuka z Trisomią 21 czyli inaczej mówiąc z Zespołem Downa.
I tu przechodzę do pierwszej ważnej dla mnie sprawy, ponieważ męczy mnie okrutnie pytanie, dlaczego tak późno się o tym dowiedziałam, dlaczego dopiero wtedy kiedy urodził się Tymek? Przecież mam  wśród moich bliskich osoby niepełnosprawne (także dorosłe Zespolaki), uważam się też za osobę na której jakakolwiek niepełnosprawność intelektualna czy fizyczna nie wywiera niezdrowego zainteresowania, zażenowania czy nie daj Boże źle zrozumianego współczucia, a pomimo tego o tym Dniu nie wiedziałam.

Drugą rzeczą, nad którą się zastanawiam to to, czy ten dzień to święto? Przeszukałam dostępne źródła informacji i różne opcje znalazłam . Jedni świętują drudzy obchodzą. Myślałam, myślałam i wymyśliłam. Eureka ! My obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, ale dlaczego Zespolaki nie mają świętować? To ich dzień, ich święto ONI są wtedy ważni :-D To Oni są bohaterami w mediach, są zauważani…, a 22 marca i tak wszystko wróci do szarej rzeczywistości.
Kiedy urodził się Tymek, a nam przyszło zmierzyć się z naszą niewiedzą i wątpliwościami, każdy z nas szukał informacji na własną rękę. Moim absolutnym GURU w tym temacie było i jest Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa – Bardziej Kochani. O tym co piszą na temat Tego Wyjątkowego Dnia, można poczytać tu i tu . Zachęcam też do zapoznania się z innymi postami na tej stronie. Pisałam w tamtym roku o Nich, dla przypomnienia o tu w tym miejscu ;-) 

Podrzucę Wszystkim zainteresowanym, tym którzy mają Zespolaka w rodzinie i tym którzy chcą temat zgłębić, inne bardzo cenne źródła informacji o Zespole Downa – strony Zakątek 21 i Zielonogórskie Stowarzyszenie.Kopalnią wiedzy jest facebook (a tu profil Stowarzyszenia Przyjaciół Osób z Zespołem Downa w Zielonej Górze ), w lutym zostałam zaproszona do polubienia fanpage Angels In Disguise , zaproszenie przyjęłam i od tego momentu jestem Ich wierną czytelniczką (no może to za dużo powiedziane ;-) z angielskim u mnie krucho, ale fanką na 100%). Tradycyjnie polecam Pinterest , a dla wygody bądź zainspirowania Was do kolejnych poszukiwań , zebrałam w jednym miejscu kilka fajnych fotek.

Podsumowując 21 marca tuż, tuż :-) Myślimy jak do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa się przygotować. Będą kolorowe skarpety (koniecznie nie od pary!), Dziadek zaproponował wyjazd w miejsce, które Tymkowi sprawiłoby sporo frajdy np. basen, ale dla mnie to ciągle mało, szukam kolejnych pomysłów. Może ktoś ma sprawdzone pomysły na to jak spędzić 21 marca z małym 14 miesięcznym Tymkiem?


 Babcia Tymka 

Komentarze

Popularne posty