Co to znaczy być Babcią wnuka z ZD?

Wcześniej się nad tym nie zastanawiałam, na zasadzie mnie to nie dotyczy (osobiście).
Kiedy usłyszałam diagnozę trisomia 21, postanowiłam oswoić się z tematem (lepiej poznać problem , niż borykać się z nieznanym).
Ogólną wiedzę na temat Zespołu Downa, każdy z nas ma, ale kiedy dotyka to najbliższej rodziny chcesz wiedzieć więcej i lepiej.
Wyszukanie potrzebnych informacji w dzisiejszych czasach to żaden problem. Pierwsze na co natrafiłam to strona Bardziej Kochani. Przeczytałam wszystko co było do przeczytania. Zamówiłam publikacje „Z myślą o Tobie” oraz „Jak pomóc- dziecko z zespołem Downa- pierwsze dni” (bezpłatne ) Gorąco więc polecam.
Jestem zachwycona blogiem Staszka Fistaszka. Inspiracja i kopalnia wiedzy! Ja wszystkiego się uczę , a tam Mama z doświadczeniem trzyletnim, więc warto się wczytać.
W pierwszym odruchu, chciałam czytać tylko o pozytywach (dziwnie to brzmi), cieszyło mnie jak widziałam informacje, że dzieci z ZD mogą rozwijać się w miarę „normalnie”, omijałam te, które mówiły o problemach, powikłaniach zdrowotnych o upośledzeniu umysłowym…
Też musiałam w jakiś sposób wszystko to zaakceptować, a nie jest to proste. Czuję, że moja rola to nie tylko bycie babcią, ale też uczestniczenie w wychowywaniu Tymka, mieszkamy razem więc jest to nieuniknione. Każde przeziębienie, ostatnia choroba Tymka, wspólne rozmowy co zrobić i jak zrobić, żeby było dobrze. Czy rehabilitować tylko ciało czy zacząć już rehabilitację umysłową, jak sobie poradzą moje dzieci z takimi obowiązkami i wreszcie czy my z mężem damy radę, żeby jak najdłużej ich w tym wspomagać.
Ważne jest aby decyzje o pomocy (każdej, także finansowej) były podjęte świadomie przez obojga dziadków, bo kiedy powie się TAK to trzeba być konsekwentnym, tym bardziej, że młode małżeństwo na tak zwanym dorobku z dzieckiem wymagającym szczególnego nakładu pracy, czasu i pieniędzy (nie ma się co czarować, pieniądze ważna rzecz) nie jest w stanie sprostać takiemu wyzwaniu.


Z pozdrowieniami Babcia Tymka

Komentarze

Popularne posty